Kellemetlen. Mert hát egy jógaoktató az tökéletes. Minden porcikája a helyén van, minden izma rugalmas, szépen kidolgozott, és minden ízülete harmonikusan működik. Kivéve, ha a jógaoktató tökéletlen, mint például én. Testi hibáimról már korábban is esett szó (ld. csigolya elcsúszás), de akkor most jöjjön egy újabb vallomás (van még egy pár, de haladjunk csak szép sorban…).
LÚDTALPAS VAGYOK!
Bokasüllyedés egy jó erős harántsüllyedéssel megspékelve.
Ó, ez semmiség, - gondolhatjátok most -, csak egy kicsit csámpás vagy, mit számít?! Az a baj, hogy a lábboltozat deformitásai nem csupán esztétikai problémák. Igaz, sokáig bosszankodtam, hogy nem tudok csini, szexi magassarkút viselni, mert hülyén is áll a kacska lábamon, meg nem is tudok benne menni, ma már viszont sokkal jobban érdekel, hogy milyen más testi tüneteket okozhat ez nálam.
Emlékszem, középiskolás voltam, tesiórán épp a 100 méteres futást gyakoroltuk, és iszonyúan fájt a térdem. 16 éves voltam, a nőiességét kereső duci kamaszlány. Tök ciki volt a lúdtalpbetétet hordani, amit kb. 6 éves korom óta viseltem. Rondák, kényelmetlenek, kemények voltak. Ilyen fém talpbetétem volt. (Ma már vannak nagyon modern, tényleg kényelmes betétek is egyébként.)
Édesapámmal félévente külön programunk volt a lúdtalpbetét-csináltatás. Beutaztunk busszal a Trefort utcai ortopédiára, a vizsgálat után a kiskocsmában én kaptam egy hatalmas zsíroskenyeret, apukám meg egy jó kisfröccsöt, aztán a Dózsa György úti gyógyászati segédeszközöket gyártó üzembe kellett menni, ahol kalapálás, fúrás, gépzaj töltötte meg a várótermet. Bizarr egy hely volt... Bárcsak akkor is olyan lelkesen csináltam volna a ma már jól ismert talpgyakorlatokat, amelyekből egyébként a jógaóráimba is mindig bele szoktam illeszteni egy párat: VIDEÓ!
A kamaszkori térdfájásom azonnal megszűnt, amikor a drága Albi doktor bácsi (a fóti Gyermekváros legendás gyermekorvosa) rám pirított, hogy hordjam csak a lúdtalpbetétet. Szóval én már akkor megtapasztaltam, hogy a lúdtalp tönkreteszi a térdemet is. Persze hiába, mert a divat mindig felülírta ezt. Egyszerűen képtelenség volt beszuszakolni azt a fránya lúdtalpbetétet például a nyári szandálokba. Így aztán az lett a vége, hogy főiskolás koromra, 22 évesen már recsegett a térdem. Emlékszem, ahogy mentem fel vagy le a kollégium lépcsőjén, hallani lehetett azt a furcsa, harsogó hangot.
A térdízület az egyik legkényesebb ízületünk. Rendkívül nagy terhelés van rajta, és ha nem jól áll egymáshoz viszonyítva a sípcsont, a combcsont, a térdkalács, akkor az azokat tartó szalagok megnyúlnak, a csontok között húzódó, a rugalmasságot biztosító porc pedig kopik, esetleg el is szakad (ld. porcleválás). Ennek a vége az arthrozis, kóros porckopás, amikor a porc annyira ellaposodik, vékonyodik, hogy a csontfelszínek összeérnek, azokon is elváltozás indul. Ez már nem csak recseg ropog, de fáj is. Ennek első jelei már nálam is mutatkoznak, néhány éve ultrahangos térdvizsgálattal állapították meg a kezdődő arthrozis jeleit.
42 éves vagyok, van egy 4 éves kisfiam. Nagyon sokáig szükségem van még a mozgásszerveimre, nagyon szeretnék egészséges, fitt anyuka lenni, ezért is jógázom. De ha nem figyelek, a legjobb szándékom ellenére is árthatok magamnak.
TÚLHÚZTAM A TÉRDSZALAGOMAT
Ez kb. 3 hónapja történt, semmi különöset nem csináltam, csak 20 percig ültem fél lótuszban, így beszélgettem valakivel.
Akkor nem éreztem semmi rosszat, de estére a bal térdem belső oldala, és a térdhajlatom annyira fájt, hogy fájdalomcsillapító krémmel kellett bekennem. Rögtön tudtam, mi történt. Ahogy azt is, sokáig fog tartani, míg rendbe jön.
De hogy fordulhat ez elő, ha rendszeresen jógázom? Adottság. Tudomásul kell venni, hogy nem vagyunk egyformák. Ahogy nem egyforma az arcunk, a szemünk, úgy a testfelépítésünk sem. Az egyikünk rugalmas csípővel van megáldva, a másik zárttal. Az egyiknek gyönyörű lábboltozata van, a másiknak lúdtalpas. Tehát a jógagyakorlást is mindig magadra kell szabni. Megint csak ismételni tudom magam:
NE A JÓGAÓRÁN MELLETTED ÁLLÓHOZ
VAGY A JÓGAOKTATÓHOZ HASONLÍTSD MAGAD,
HANEM MAGADHOZ!
Szóval, ha nem megy a lótusz ülés, ne feszegesd a lábad, mert lehet, hogy pillanatnyilag sikerélményed lesz, de hosszú távon többet ártasz. Az ilyen ártalmak ráadásul nem is azonnal jelentkeznek. Valószínűleg nekem sem attól az egy, 20 perces egy helyben üléstől nyúlt túl a szalagom, hanem a korábbi, módszeres erőltetésektől. Így hát azóta kerülök minden olyan gyakorlatot, ami a térdet behajlított állapotban kifelé vagy befelé fordítja, és több olyan gyakorlatot végzek, ami erősíti a térd körüli izmokat, amelyek így jobban stabilizálják a térdízületet.
EZEKET A GYAKORLATOKAT KERÜLD, HA NEM EGÉSZSÉGES A TÉRDED:
Padmászana (Lótusz, fél lótusz ülés)
HELYETTE: Ülj kényelmes, keresztbe tett lábú ülésben (magyarul törökülésben), vagy szukhászanában:
De az sem ördögtől való, ha sarokülésben helyezkedsz el, esetleg még egy ülőpárnát teszel a feneked alá, és puha takarót a térdeid alá.
Kapotászana (Galamb póz)
HELYETTE: Csak annyira fordítsd ki oldalra a térded, amíg az kényelmes, nem szabad, hogy fájdalmat érezz a térdkalácsod belső oldalánál.
Gomukhásznasza (Tehénszáj póz)
HELYETTE: Egyszerű keresztbe tett lábú ülésben, vagy sarokülésben vedd fel a kéztartását (feltéve, ha nem sérült a vállízületed)
Virászana (Hős póz)
Extra módon nyúlik ilyenkor a térdszalag és feszül a térd, pláne, ha le is fekszel közben hátra. HELYETTE: Vadzsrászana (sarokülés).
Vrksászana (Fa állás)
A felhúzott, combtőben megtámasztott, behajlított lábad itt is feszülhet térdben, ha túlságosan magasra emeled. inkább vidd lejjebb, támaszd meg a lábszáradon vagy a lábfejeden. A tartó lábadnak ugyanakkor kifejezetten hasznos ez a póz!
EZEKET A TESTHELYZETEKET GYAKOROLD,
HA REGENERÁLNI, ERŐSÍTENI SZERETNÉD A TÉRDEDET:
A térd érzékenysége, vagy sérülés esetén az a legfontosabb, hogy a térdek körüli izomzatot komplexen, teljes tudatossággal eddzük, erősítsük. Erre pedig kiválóan alkalmasak ezek az ászanák:
Virabadraászana 2 (Harcos póz 2)
Ez az ászana a combhajlító, a combfeszítő izmokat és a vádlit is kiválóan edzi. Természetesen nagyon fontos, hogy szabályosan végezd, például a behajlított térded ne előzze meg a bokádat, és ne dőljön befelé. A térdkalácsodat pedig húzd fel a combfeszítő izommal. Elengedhetetlen a megfelelő fókusz, a koncentráció amellyel tovább mélyítheted a gyakorlatok hatását.
Trikonászana (Háromszög állás)
Ebben a pózban is erőtelkesen aktívak a láb izmai, miközben a térdek nyújtva vannak. Figyelj arra, hogy a hátul lévő lábfejed mennyire van befordítva, ( ennek a fokozata mindenkinél más, a csípőízület lazaságától is függ), hogy ne feszüljön a térded.
Vrksászana (Faállás)
Igen, tudom, hogy fenti, „ne csináld” listában is benne van. De csináld, mert a tartó lábadat éppen hogy kiválóan erősíti. AZ egyik legjobb gyakorlat a lúdtalp, a haránt süllyedés ellen, hiszen a folyamatos egyensúlyozástól erősödnek az izmok a lábfejedben. Erősíti a vádlit és a combokat is, ily módon jó hatással van a térdedre is. Ha hiperextenzív (erőteljesen visszahajló) a térdízületed, akkor figyelj arra, hogy ne feszítsd ki teljesen a lábad, hanem kissé behajlítva tartsd meg a térdedet.
Utkatászana (Szék póz)
Figyelj arra, hogy tartsd együtt a két térdedet, és a fenekedet told hátra, lefelé, ne a térdeidet előre.
A térdem egyébként mostanra köszönöm, jól van, de nagyon figyelnem kell rá, és rendszeresen erősítem a fent leírt pózokkal.
Fotók: www.yogaartphoto.com; www.yogajournal.hu